
Badanie wariografem i ekspertyzy kryminalistyczne
Badania wariograficzne, czyli badania na wykrywaczu kłamstw, wykorzystywane są zawsze wtedy, kiedy chcemy ustalić czyjąś prawdomówność. Urządzenie zwane wariografem rejestruje sygnały fizjologiczne pochodzące z ciała osoby badanej, m. in.: tętno, ciśnienie krwi, przewodnictwo elektryczne skóry. Analiza tych sygnałów dokonana przez eksperta pomaga ustalić czy mamy do czynienia z osobą wiarygodną.
Ekspertyzy kryminalistyczne takie jak badanie wariografem pomocne są nie tylko w przypadku spraw rodzinnych (zdrada, niesłuszne oskarżenia) ale także w wypadkach tzw. okresowej kontroli lojalności w firmie. To także sposób pomagający wykryć osoby nasłane przez konkurencję, zajmujące się wywiadem gospodarczym.
Zapraszamy do zapoznania się z podstawowymi informacjami nt. zakresu i metodologii tych bardzo często wkorystywanych badań i to zarówno w praktyce służb specjalnych, procesowych i innych organów państwowych ale coraz częściej w prywatnym biznesie i także w celu weryfikacji sytuacji cywilno-prawnych.
Wykrywacz kłamstw
Wykrywanie prawdy - to nadrzędny cel w pracy detektywa. Test prawdy czyli badanie wariografem to prosta i skuteczna metoda pozwalająca wychwycić ślady pamięciowe związane z określonymi wydarzeniami czy osobami. Badanie pozwala ocenić stopień wiarygodności osoby podłączonej do urządzenia. Jeśli zależy ci na dotarciu do prawdy, ekspertyza wariograficzna jest nie do przeceniania.
PRACOWNIA BADAŃ WARIOGRAFICZNYCH/POLIGRAFICZNYCH
Badania wariograficzne/poligraficzne polegają na ujawnianiu śladów pamięciowych i emocjonalnych w systemie nerwowym badanej osoby. U każdego z nas w systemie nerwowym zarejestrowane są różnego rodzaju informacje. Gdy to z czym się zetknęliśmy, czy też to co zrobiliśmy, jest naruszeniem reguł moralnych czy norm prawnych, to towarzyszą temu intensywne przeżycia psychiczne.
Z uwagi na grożącą odpowiedzialność karną czy też dyscyplinarną, poczucie winy, strach przed zdemaskowaniem itp., rejestrowane w naszej pamięci fakty zapisują się wyjątkowo trwale. W trakcie umiejętnie prowadzonych badań, zadanie odpowiednio sformułowanych pytań przywołuje wspomnienia krytycznego dla badanej osoby zdarzenia co powoduje uaktywnienie jej układu nerwowego, a to znajduje swoje odbicie w procesach fizjologicznych. Wariograf/poligraf rejestruje wybrane procesy fizjologiczne, a ich późniejsza interpretacja umożliwia wydanie opinii.
Komputerowy wariograf/poligraf firmy Lafayette
obok czujniki do pomiaru reakcji fizjologicznych osoby badanej.
Przebieg badania poligraficznego
Na początku przeprowadza się rozmowę dotyczącą okoliczności mogących mieć znaczenie w trakcie badania, a dotyczących m.in. stanu zdrowia osoby kierowanej na badanie, samopoczucia w dniu badania itp.
Następnie zapoznaje się osobę badaną z istotą badań poligraficznych oraz z treścią pytań jakie będą jej zadawane podczas badania. Badanie prowadzone jest w uprzejmej atmosferze i trwa ok. 1 godzinę. Składa się z kilku testów dotyczących wyjaśnianego problemu. Każdy test powtarzany jest kilkakrotnie. Najpierw przeprowadza się „test próbny”, umożliwiający osobie badanej zapoznanie się ze sposobem prowadzenia badań. Osoba badana ma w czasie przerw między testami możliwość podzielić się z ekspertem wątpliwościami i odczuciami dotyczącymi przebiegu badania oraz przekazać informacje na temat swojego samopoczucia.
Badany ma prawo w każdym momencie zrezygnować z dalszego udziału w badaniu bez podawania przyczyn swojej decyzji. Przed rozpoczęciem badania na wariografie/poligrafie osoba badana musi wyrazić na nie pisemną zgodę. Badania prowadzone są w cichym i czystym pomieszczeniu. Informacje o wyniku badania otrzymuje wyłącznie zleceniodawca i osoba badana. Zakres badań jest zawsze uzgadniany ze zleceniodawcą i nie może dotyczyć prawnie chronionych sfer życia prywatnego.
Badania te dotyczą z reguły:
- weryfikacji wyjaśnień/zeznań;
- kradzieży;
- włamania;
- fałszerstwa;
- oszustwa;
- szpiegostwa;
- korupcji;
- zagubienia własności firmy;
- itp.
Badania w przypadku zaistnienia przestępstwa w miejscu pracy.
Inicjatorem badań jest zazwyczaj pracodawca, a często także sami pracownicy.
Reakcje powstające w trakcie prowadzenia badań zapisywane są w formie wykresów.
Badania kandydatów na szczególnie odpowiedzialne stanowiska.
Najczęściej tematem badań jest:
- utrzymywanie kontaktów ze środowiskiem przestępczym;
- dokonanie w przeszłości przestępstw, których charakter może dyskwalifikować przyszłego pracownika;
- działanie na szkodę pracodawcy w poprzednich miejscach pracy;
- ukrywanie problemów zdrowotnych mogących, w sposób istotny, utrudniać wykonywanie obowiązków na przewidywanym stanowisku;
- ukrywanie kontaktów z pracownikami firm konkurencyjnych;
- zawarcie w dostarczonych dokumentach nieprawdziwych danych;
- ukrywanie określonych problemów /nadużywanie alkoholu, zażywanie narkotyków, hazard itp.;
- zamiar działania na szkodę przyszłego pracodawcy /kradzieże, szpiegostwo gospodarcze itp.
Okresowa kontrola lojalności pracowników o dużym zakresie samodzielności służbowej dotyczy głównie:
- zaniedbywania obowiązków;
- kontaktów z konkurencją;
- dokonywania przestępstw na szkodę pracodawcy;
- kontaktów ze środowiskiem przestępczym;
- ujawniania tajemnic handlowych firmy;
- nałogów, szantażu, korupcji itp.;
- ukrywania wiedzy o nielojalności lub przestępczej działalności innych pracowników.