Detektyw osobą publicznego zaufania
2023-11-21Od zaufania wiele zależy. Przede wszystkim zależy, czy prywatny detektyw rozwiąże sprawę, która została mu powierzona. I czy fakty, które zostały przez niego ustalone podczas prowadzenia tej sprawy są bezpieczne i nie zostaną wykorzystane niezgodnie z naszymi intencjami. Dlatego wybierając agencję detektywistyczną, z którą mamy podjąć współpracę warto to sprawdzić, dowiedzieć się, czy agencja cieszy się odpowiednią renomą, archiwizuje dane zgodnie z obowiązującymi przepisami.
- To powinno być jedno z najważniejszych kryteriów, które klient bierze pod uwagę dokonując wyboru agencji detektywistycznej – tłumaczy zespół firmy Expertus® (Law Office & Investigators).
Niska ocena wymiaru sprawiedliwości
Polska cierpi na deficyt zaufania. Zapewne na skutek naszej historii nigdy nie mieliśmy wielkiego zaufania do państwa i jego instytucji. W ostatnich latach nadwyrężone zostało także – mozolnie budowane po 1989 roku – zaufanie do instytucji związanych z wymiarem sprawiedliwości oraz aparatem ścigania.
Z przeprowadzonych w ubiegłym roku badań IBRIS dla Onetu wynika, że policji ufa 61% Polaków, a brak zaufania do tej instytucji deklaruje blisko 30% respondentów. Nie jest to może najgorszy wynik – w sondażu policja uplasowała się na czwartym miejscu – ale też trudno nazwać go rewelacyjnym, skoro lider rankingu, NATO, cieszy się ponad osiemdziesięcioprocentowym zaufaniem.
Jeszcze gorzej wypadły w tym badaniu instytucje wymiaru sprawiedliwości. Przykładem mogą być sądy, którym ufa zaledwie 38,4% uczestników sondażu, przy czym „zdecydowanie zaufanie” deklaruje do tej instytucji niewiele ponad 9% Polaków, a blisko 30% „raczej” im ufa. Przeciwnego zdania jest 44,5% Polaków. Jeszcze gorzej oceniana jest praca prokuratury.
Prywatny detektyw nie zastąpi policji, ale pomoże
Niski poziom zaufania do instytucji wymiaru sprawiedliwości i policji będzie miał swoje skutki. Można przypuszczać, że w tej sytuacji wiele osób borykających się z prawem będzie zmuszone korzystać z pomocy agencji detektywistycznych, aby w ten sposób rozwiązać swoje problemy lub też przyspieszyć ich rozwiązanie. Czas bowiem jest istotnym kryterium zarówno w sprawach gospodarczych, jak i społecznych. Tymczasem we wrześniu 2023 roku rzecznik praw obywatelskich w oficjalnym piśmie zwrócił uwagę ministrowi sprawiedliwości, że „Statystyki wskazują, że w niektórych przedziałach czasowych nawet pięciokrotnie wzrosła liczba spraw, w których prowadzone są długotrwałe postępowania. Szczególną uwagę zwraca, zauważalny nawet względem 2020 r., drastyczny wzrost liczby spraw w dwóch najwyższych kategoriach (powyżej dwóch lat do pięciu lat oraz powyżej pięciu lat)”.
W ostatnich latach znacząco wydłużyło się także postępowanie przed sądami, a ostatnia fala odejść z policji i zapowiadana kolejna każe podejrzewać, że również sprawność działania tej instytucji w najbliższym czasie się pogorszy.
- Oczywiście prywatni detektywi nie zastąpią policji i prokuratury, ale ich działalność może wpłynąć na złagodzenie wielu problemów obywateli. Ważne jednak, aby wybierając konkretną agencję detektywistyczną stawiać na firmy renomowane, z wieloletnim doświadczeniem, mogące się wylegitymować istotnymi sukcesami – przekonuje zespół firmy Expertus® (Law Office & Investigators).
EXPERTUS Security Secret Services®