DETECTIVES & LAWYERS

For criminal, economic, corporate and divorce cases.
PROFESSIONAL PRIVATE INVESTIGATION SERVICES

Contact Us

Expertus security secret services ®
Private investigations and business protection agency

EXPERTUS ® is privacy and business security services provided by professional and experienced detectives and lawyers offering assistance to companies for more than 20 years now, specializing in private investigations services, business protection and law and criminal advisory.

 

6,5 tys. zgłoszonych przestępstw, ale tylko tysiąc skazanych. Polskie sądy nie radzą sobie ze stalkerami

Data: 23.08.2016


Zdjęcie: Shutterstock

Przybywa osób, które stają przed sądem za uporczywe nękanie. Ale i tak prawna walka z nimi jest bardzo trudna. Większość spraw jest umarzana.

50-letni Robert W. miał wczoraj przed sądem odpowiadać za wielomiesięczne nękanie 39-letniej Katarzyny B. Tuż przed rozprawą w łódzkim sądzie rejonowym mężczyzna oblał twarz swojej ofiary kwasem siarkowym. Kobieta trafiła do szpitala, a stalker do aresztu.

To drastyczny przykład, do jakich zachowań są zdolni ludzie nękający swoje ofiary. Ale wcale nie jest to odosobniona sprawa. W ostatnich miesiącach było słychać o kilku głośnych przykładach stalkingu. Przed sądami z "psychofanami" udało się wygrać m.in. aktorce Małgorzacie Foremniak i byłemu szefowi Radia Zet Robertowi Kozyrze.

Sprawa podszywania się w mediach społecznościowych pod byłą sędzię Trybunału Konstytucyjnego profesor Ewę Łętowską zakończyła się, bo jej stalker zmarł.

Ale ofiarami nękania są nie tylko osoby z pierwszych stron gazet. Przykładem może być pracownica ostródzkiej policji, którą przełożony nagabywał, zaczepiał, dotykał, a po ujawnieniu sprawy odszedł na emeryturę. Nie uchroniło go to przed skazaniem na cztery miesiące więzienia w zawieszeniu na dwa lata.

– Od czasu penalizacji stalkingu w 2011 r. rośnie liczba wytaczanych spraw oraz świadomość i rozpoznawalność tego przestępstwa wśród przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości – podkreśla mecenas Barbara Szopa, specjalizująca się w pomocy ofiarom przestępstwa uporczywego nękania i autorka blogu stalking.com.pl. Widać to doskonale w najnowszych danych Ministerstwa Sprawiedliwości. W 2015 r. skazano za takie przestępstwa po raz pierwszy ponad tysiąc osób, z czego niemal setka została ukarana bezwarunkowym więzieniem.

– Ale i tak to wciąż niewiele w porównaniu ze skalą tego typu zjawisk w naszym kraju. Przykładem są wyroki za czyn z art. 190a §2 kk, czyli za podszywanie się. W ubiegłym roku ukarano za to zaledwie 47 osób, a tylko do mojej kancelarii trafiło więcej takich spraw. Szczególnie odkąd niezwykle proste okazało się podszywanie za pomocą mediów społecznościowych, mamy wysyp takiego stalkingu – dodaje mecenas Szopa i tłumaczy, że niestety wciąż większość ofiar nękania ma poważne problemy z jego udowodnieniem i doprowadzeniem do ukarania winnych.

Jak wynika z danych policyjnych, w 2015 r. wszczęto w Polsce aż 6697 postępowań przygotowawczych z art. 190 kodeksu karnego. Ale niepokojące jest to, że co szósta z tych spraw zakończyła się umorzeniem z powodu niewykrycia sprawcy (1139), a jeszcze więcej, bo aż 2846, umorzono z powodu braku znamion przestępstwa. Mimo to w 2015 r. stwierdzono aż 3457 przestępstw stalkingu. W tym roku zapewne wynik będzie jeszcze wyższy, bo w pierwszych siedmiu miesiącach stwierdzono aż 2342 takie przestępstwa. Dla porównania – policja w poprzednich latach stwierdzała to przestępstwo: 2,7 tys. razy w 2011 r., 2,9 tys. w 2012 r., 3,2 tys. w 2013 r.

– Owszem, wiele z tych spraw przed sądami toczy się naprawdę długo, ale i tak, jak widać, liczba tych, w których udaje się doprowadzić do skazania, jest o wiele mniejsza. Powód? Sposoby postępowania dręczycieli są coraz trudniejsze do oceny, do wyśledzenia, namierzenia – ocenia mecenas Szopa.

Wiele ofiar poddaje się i rezygnuje z walki. – Ale wiele też trafia do nas i szuka specjalistycznej pomocy w celu namierzenia prześladowcy lub jeżeli już wiedzą, kim jest – bo to często osoby bardzo bliskie – zebrania dowodów na jego działania. Tak zaopatrzone mają większą szansę na walkę przed sądem – przekonuje Wiesław Jan Modrakowski, szef agencji detektywistycznej Expertus i Polskiego Stowarzyszenia Licencjonowanych Detektywów. – Takich spraw mamy coraz więcej. Nowe technologie, internet, media społecznościowe bardzo pomagają sprawcom w dręczeniu ofiar. I to takim dręczeniu, które bywa lekceważone przez wymiar sprawiedliwości, więc nic dziwnego, że ludzie szukają pomocy – dodaje Modrakowski.

źródło:
http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/529330,stalking-sprawy-pozwy-wyroki-skazani-sady-prawo.htmlPrywatny detektyw nie wszystko może

Data: 18.11.2015

We invite You to cooperate with us!

We Provide » security, help and private investigator’s discretion We Ascertain » what is possible, we do not promise miracles We Guarantee » professionalism and effectiveness of private investigators and lawyers
Expertus ® is your business and privacy security!

PARTNERS

STANDARD
OF SERVICES

 

Wiesław Jan Modrakowski

Graduate and law Phd of the Faculty of Law and Administration in Nicolaus copernicus University in Torun. Former officer of special forces - recently Chief Inspector on economic crimes.
Founder and plenipotentiary of EXPERTUS security secret services ® (advisories, business protection and private investigation services) For over 20 years - a member of advisory teams in government commissions on matters of acts on private investigation services and security – as a President of Matey Court and a President of the Management of the Polish Association of employers „OCHRONA” in the Warsaw-Masovian region.

Interesting topics:

  • DOCUMENTATIONS REQUIRED FOR TRIALS
  • QUALIFICATION OF OF EXTRAORDINARY EVENTS
  • LEGAL AND PHYSICAL STATE OF PROPERTY
  • CONTRACTORS CREDIBILITY
  • REPARING AND PREVENTING PROCEDURES
  • ARCHIVING AND RETRIEVING DATA
  • CRIMINALOGICAL ANALYSIS OF ANONYMOUS LETTERS
  • MODUS OPERANDI OF CRIMES
  • BUSINESS SECURITY POLICY
  • IT AND INVESTIGATIVE TECHNIQUES

©Copyright by EXPERTUS®. Website designed by Alvaro CI.

 

Private investigations and business protection agency EXPERTUS®

00-103 Warsaw, Królewska 43/111 street, 03-982 Warszawa, ul. Bora-Komorowskiego 56,  tel. (+48 22) 620 78 39, tel. hotline (+48) 601 22 34 56, email: detektyw@expertus.pl
 

WAŻNA INFORMACJA DLA ZLECENIODAWCÓW USŁUG DETEKTYWISTYCZNYCH