DETEKTIVE & JURISTEN

Für Straf-, Wirtschafts- Körperschafts- sowie Vermögens- und Scheidungssachen
PROFESSIONELLE DETEKTEI-DIENSTLEISTUNGEN

Kontaktieren Sie uns

EXPERTUS security secret services ®
Detektei- & Businessschutzagentur

EXPERTUS ® bedeutet Sicherheit der Privatsphäre und des Business, gewährleistet dank dem Einsatz professioneller und erfahrener Detektive und Juristen, die seit über 20 Jahren Firmen in den Bereichen der detektivischen Dienstleistungen, des Businessschutzes sowie der rechtlichen und kriminalistisch-kriminologischen Beratung führen.

 

6,5 tys. zgłoszonych przestępstw, ale tylko tysiąc skazanych. Polskie sądy nie radzą sobie ze stalkerami

Data: 23.08.2016


Zdjęcie: Shutterstock

Przybywa osób, które stają przed sądem za uporczywe nękanie. Ale i tak prawna walka z nimi jest bardzo trudna. Większość spraw jest umarzana.

50-letni Robert W. miał wczoraj przed sądem odpowiadać za wielomiesięczne nękanie 39-letniej Katarzyny B. Tuż przed rozprawą w łódzkim sądzie rejonowym mężczyzna oblał twarz swojej ofiary kwasem siarkowym. Kobieta trafiła do szpitala, a stalker do aresztu.

To drastyczny przykład, do jakich zachowań są zdolni ludzie nękający swoje ofiary. Ale wcale nie jest to odosobniona sprawa. W ostatnich miesiącach było słychać o kilku głośnych przykładach stalkingu. Przed sądami z "psychofanami" udało się wygrać m.in. aktorce Małgorzacie Foremniak i byłemu szefowi Radia Zet Robertowi Kozyrze.

Sprawa podszywania się w mediach społecznościowych pod byłą sędzię Trybunału Konstytucyjnego profesor Ewę Łętowską zakończyła się, bo jej stalker zmarł.

Ale ofiarami nękania są nie tylko osoby z pierwszych stron gazet. Przykładem może być pracownica ostródzkiej policji, którą przełożony nagabywał, zaczepiał, dotykał, a po ujawnieniu sprawy odszedł na emeryturę. Nie uchroniło go to przed skazaniem na cztery miesiące więzienia w zawieszeniu na dwa lata.

– Od czasu penalizacji stalkingu w 2011 r. rośnie liczba wytaczanych spraw oraz świadomość i rozpoznawalność tego przestępstwa wśród przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości – podkreśla mecenas Barbara Szopa, specjalizująca się w pomocy ofiarom przestępstwa uporczywego nękania i autorka blogu stalking.com.pl. Widać to doskonale w najnowszych danych Ministerstwa Sprawiedliwości. W 2015 r. skazano za takie przestępstwa po raz pierwszy ponad tysiąc osób, z czego niemal setka została ukarana bezwarunkowym więzieniem.

– Ale i tak to wciąż niewiele w porównaniu ze skalą tego typu zjawisk w naszym kraju. Przykładem są wyroki za czyn z art. 190a §2 kk, czyli za podszywanie się. W ubiegłym roku ukarano za to zaledwie 47 osób, a tylko do mojej kancelarii trafiło więcej takich spraw. Szczególnie odkąd niezwykle proste okazało się podszywanie za pomocą mediów społecznościowych, mamy wysyp takiego stalkingu – dodaje mecenas Szopa i tłumaczy, że niestety wciąż większość ofiar nękania ma poważne problemy z jego udowodnieniem i doprowadzeniem do ukarania winnych.

Jak wynika z danych policyjnych, w 2015 r. wszczęto w Polsce aż 6697 postępowań przygotowawczych z art. 190 kodeksu karnego. Ale niepokojące jest to, że co szósta z tych spraw zakończyła się umorzeniem z powodu niewykrycia sprawcy (1139), a jeszcze więcej, bo aż 2846, umorzono z powodu braku znamion przestępstwa. Mimo to w 2015 r. stwierdzono aż 3457 przestępstw stalkingu. W tym roku zapewne wynik będzie jeszcze wyższy, bo w pierwszych siedmiu miesiącach stwierdzono aż 2342 takie przestępstwa. Dla porównania – policja w poprzednich latach stwierdzała to przestępstwo: 2,7 tys. razy w 2011 r., 2,9 tys. w 2012 r., 3,2 tys. w 2013 r.

– Owszem, wiele z tych spraw przed sądami toczy się naprawdę długo, ale i tak, jak widać, liczba tych, w których udaje się doprowadzić do skazania, jest o wiele mniejsza. Powód? Sposoby postępowania dręczycieli są coraz trudniejsze do oceny, do wyśledzenia, namierzenia – ocenia mecenas Szopa.

Wiele ofiar poddaje się i rezygnuje z walki. – Ale wiele też trafia do nas i szuka specjalistycznej pomocy w celu namierzenia prześladowcy lub jeżeli już wiedzą, kim jest – bo to często osoby bardzo bliskie – zebrania dowodów na jego działania. Tak zaopatrzone mają większą szansę na walkę przed sądem – przekonuje Wiesław Jan Modrakowski, szef agencji detektywistycznej Expertus i Polskiego Stowarzyszenia Licencjonowanych Detektywów. – Takich spraw mamy coraz więcej. Nowe technologie, internet, media społecznościowe bardzo pomagają sprawcom w dręczeniu ofiar. I to takim dręczeniu, które bywa lekceważone przez wymiar sprawiedliwości, więc nic dziwnego, że ludzie szukają pomocy – dodaje Modrakowski.

źródło:
http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/529330,stalking-sprawy-pozwy-wyroki-skazani-sady-prawo.htmlPrywatny detektyw nie wszystko może

Data: 18.11.2015

Wir laden Sie zur Zusammenarbeit ein!

Wir gewährleisten » den detektivischen Schutz und bieten Unterstützung und Diskretion der Detektive an Wir ermitteln » alles, was möglich ist, versprechen jedoch keine detektivischen Wunder Wir garantieren » Professionalität, Pünktlichkeit und Wirksamkeit unserer Detektive & Juristen
Expertus ® steht für die Sicherheit Ihrer Privatsphäre und Ihres Business!

PARTNER

DIENSTLEISTUNGSSTANDARD


 

Wiesław Jan Modrakowski

Doktor für Rechtswissenschaften, Absolvent der Rechtswissenschafts- und Verwaltungsfakultät der Nikolaus-Kopernikus-Universität in Torun.
Ehemaliger Funktionär des gehobenen Polizeidienstes - zuletzt Oberinspektor im Büro für Bekämpfung der Wirtschaftskriminalität beim Polizeipräsidium.
Begründer sowie Bevollmächtigter und Prokurist der Firmen EXPERTUS security secret services ® (Beratung, Businessschutz und detektivische Dienstleistungen). Nimmt seit über 20 Jahren aktiv an den Beratungskommissionen der Regierungs- und Parlamentsausschüssen für Fragen der Gesetzgebung über Detektei- und Schutzdienstleistungen - als Vorsitzender der Schlichtungsstelle und als Vorsitzender des Vorstands der Region Warschau-Masovien des Polnischen Arbeitgeberverbandes „OCHRONA” teil.

Interessante Themen:

  • DOKUMENTATIONEN FÜR PROZESSHANDLUNGEN
  • QUALIFIZIERUNG AUSSERORDENTLICHER EREIGNISSE
  • RECHTLICHE UND FAKTISCHE LAGE VON IMMOBILIEN
  • GLAUBWÜRDIGKEIT DER ANBIETER / VERTRAGSPARTNER
  • SANIERENDE UND PRÄVENTIVE PROZEDUREN
  • ARCHIVIERUNG UND WIEDERHERSTELLUNG VON DATEN
  • KRIMINOLOGISCHE ANALYSEN ANONYMER BRIEFE
  • MODUS OPERANDI VON STRAFTATEN
  • SICHERHEITSPOLITIK IM BUSINESS
  • INFORMATIK UND ERMITTLUNGSTECHNIKEN.

©Copyright by EXPERTUS®. Website designed by Alvaro CI.

 

Detektei & Businessschutzagentur EXPERTUS®

00-103 Warszawa, Królewska 43/111, 03-982 Warszawa, ul. Bora-Komorowskiego 56,  tel. (+48 22) 620 78 39, Rufnummer rund um die Uhr: (+48) 601 22 34 56, email: detektyw@expertus.pl
 

WAŻNA INFORMACJA DLA ZLECENIODAWCÓW USŁUG DETEKTYWISTYCZNYCH